<-
Apache > HTTP Sunucusu > Belgeleme > Sürüm 2.0 > Sanal Konaklar

Apache’de IP’ye Dayalı Sanal Konak Desteği

Mevcut Diller:  en  |  ko  |  tr 

Ayrıca bakınız:

top

Sistem gereksinimleri

IP’ye dayalı deyince, sunucunun her IP’ye dayalı sanal konak için ayrı bir IP adresine sahip olduğunu anlıyoruz. Bunun olması için, makine ya çok sayıda ağ bağlantısına sahiptir ya da makinede, günümüzde çoğu işletim sistemi tarafından desteklenen sanal arabirimler kullanılıyordur. (Sanal arabirimlerle ilgili ayrıntılar için sistem belgelerinize bakınız; bu konu genellikle IP rumuzları (ip aliases) olarak geçer ve ayarlamak için genellikle "ifconfig" komutu kullanılır.)

top

Apache nasıl ayarlanır?

Çok sayıda konağı desteklemek üzere Apache iki şekilde yapılandırılabilir. Ya her konak için ayrı bir httpd süreci çalıştırırsınız ya da tüm sanal konakları destekleyen tek bir süreciniz olur.

Çok sayıda süreç kullanıyorsanız:

Tek bir süreç kullanıyorsanız:

top

Çok sayıda sürecin yapılandırılması

Her sanal konak için ayrı bir httpd yapılandırması oluşturulur. Her yapılandırmada, o süreç tarafından sunulacak IP adresi (veya sanal konak) için Listen yönergesi kullanılır. Örnek:

Listen www.birkobi.dom:80

Burada konak ismi yerine IP adresi kullanmanız önerilir (ayrıntılar için DNS ile ilgili konular belgesine bakınız).

top

Sanal konaklar tek bir sürecin yapılandırılması

Bu durum için, ana sunucu ve sanal konakların tümüne gelen istekler tek bir httpd süreci tarafından karşılanır. Yapılandırma dosyasında, her sanal konak için, farklı değerlere sahip ServerAdmin, ServerName, DocumentRoot, ErrorLogveTransferLog veya CustomLog yönergeleri içeren ayrı birer VirtualHost bölümü oluşturulur. Örnek:

<VirtualHost www.birkobi.dom> ServerAdmin bilgi@posta.birkobi.dom
DocumentRoot /gruplar/birkobi/belgeler
ServerName www.birkobi.dom
ErrorLog /gruplar/birkobi/günlükler/hatalar.log
TransferLog /gruplar/birkobi/günlükler/erisim.log
</VirtualHost>

<VirtualHost www.digerkobi.dom> ServerAdmin bilgi@posta.digerkobi.dom
DocumentRoot /gruplar/digerkobi/belgeler
ServerName www.digerkobi.dom
ErrorLog /gruplar/digerkobi/günlükler/hatalar.log
TransferLog /gruplar/digerkobi/günlükler/erisim.log
</VirtualHost>

Burada konak isimlerinin yerlerine IP adreslerini kullanmanız önerilir (ayrıntılar için DNS ile ilgili konular belgesine bakınız).

Süreç oluşturmayı denetleyen yönergeler ve bir kaç başka yönerge dışında hemen hemen tüm yapılandırma yönergeleri VirtualHost bölümleri içinde kullanılabilir. Bir yönergenin VirtualHost bölümlerinde kullanılıp kullanılmayacağını öğrenmek için yönerge dizinini kullanarak yönergenin Bağlam’ına bakınız.

suEXEC sarmalayıcısı kullanıldığı takdirde SuexecUserGroup yönergesi de bir VirtualHost bölümü içinde kullanılabilir.

GÜVENLİK:Günlük dosyalarının yazılacağı yeri belirlerken, Apache’yi başlatan kullanıcıdan başka kimsenin yazamayacağı bir yerin seçilmesi bazı güvenlik risklerini ortadan kaldırmak bakımından önemlidir. Ayrıntılar için güvenlik ipuçları belgesine bakınız.

Mevcut Diller:  en  |  ko  |  tr