<-
Apache > HTTP Sunucusu > Belgeleme > Sürüm 2.0

Sunucu Genelinde Yapılandırma

Mevcut Diller:  en  |  es  |  ja  |  ko  |  tr 

Bu belgede core modülü ile sağlanan ve sunucunun temel işlemlerini yapılandırmakta kullanılan yönergelerden bazıları açıklanmıştır.

top

Sunucu Kimliği

ServerAdmin ve ServerTokens yönergeleri, hata iletileri gibi sunucu tarafından üretilen belgelerde sunucu ile ilgili hangi bilgilerin sunulacağını belirlerler. ServerTokens yönergesi sunucunun HTTP yanıt başlığı alanının değerini belirler.

ServerName ve UseCanonicalName yönergeleri, sunucu tarafından, özüne yönelik URL’leri nasıl oluşturacağını saptamak için kullanılır. Örneğin bir istemci bir dizin isteğinde bulunurken URL’nin sonuna bölü çizgisi eklemese bile Apache’nin istemciyi bölü çizgisi ile bitirilmiş URL yoluna yönlendirmesi gerekir; böylece istemci belge içindeki göreli bağlantıları doğru şekilde çözümleyebilir.

top

Dosyaların Yerleri

Bu yönergeler Apache’nin doğru işlem yapması için gereksinim duyduğu çeşitli dosyaların yerlerini belirlerler. Bölü çizgisi (/) ile başlamayan dosya yolları kullanıldığında bu dosyaların yerlerinin ServerRoot yönergesinde belirtilen dizine göre belirtildiği varsayılır; root olmayan kullanıcılar tarafından yazılabilen dosya yollarına dosya yerleştirmemeye dikkat ediniz. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek için güvenlik ipuçları belgesine bakınız.

top

Özkaynak Kullanımının Sınırlanması

LimitRequest* yönergeleri, Apache’nin istemcilerden gelen istekleri okumak için kullanacağı özkaynakların miktarları ile ilgili sınırlamalar koymak için kullanılırlar. Bu değerleri sınırlamak suretiyle bazı hizmet reddi saldırılarının etkileri azaltılabilir.

RLimit* yönergeleri ise Apache’nin çocuk süreçleri tarafından çatallanabilen özkaynakların miktarlarını sınırlamakta kullanılırlar. Özellikle de CGI betikleri ve SSI çalıştırma komutları tarafından kullanılan özkaynakları denetlemekte kullanılırlar.

ThreadStackSize yönergesi bazı platformlarda yığıt boyutunu denetim altında tutmak için kullanılır.

Mevcut Diller:  en  |  es  |  ja  |  ko  |  tr