<-
Apache > HTTP Sunucusu > Belgeleme > Sürüm 2.0

Apache HTTPd’nin başlatılması

Mevcut Diller:  de  |  en  |  es  |  ja  |  ko  |  ru  |  tr 

Apache normal olarak, Windows NT, 2000 ve XP'de bir hizmet olarak, Windows 9x ve ME’de ise bir konsol uygulaması olarak çalışır. Ayrıntılı bilgi için Apache HTTPd’nin bir hizmet olarak çalıştırılması ve Apache HTTPd’nin bir konsol uygulaması olarak çalıştırılması bölümlerine bakınız.

Unix’te ise artalanda isteklere yanıt vermek için sürekli çalışan bir artalan sürecidir. Bu belgede httpd’nin nasıl çalıştırılacağı açıklanmaktadır.

Ayrıca bakınız:

top

Apache Nasıl Başlatılır?

Yapılandırma dosyasında Listen yönergesi ile öntanımlı olan port 80 (veya 1024’ten küçük herhangi bir port) belirtilmişse Apache HTTP Sunucusunu başlatmak için root yetkileri gerekecektir. Sunucu başlatılıp günlük dosyalarını açmak gibi bazı ön hazırlık etkinliklerinde bulunduktan sonra istemcilerden gelen istekleri dinlemek ve yanıt vermek için çeşitli çocuk süreçler başlatır. Ana httpd süreci root kullanıcısının aidiyetinde çalışmasını sürdürürken çocuk süreçler daha az yetkili bir kullanıcının aidiyetinde çalışır. Bu işlem seçilen Çok Süreçlilik Modülü tarafından denetlenir.

httpd’yi çalıştırmak için önerilen yöntem apachectl betiğini kullanmaktır. Bu betik, httpd’nin bazı işletim sistemlerinde işlevini gerektiği gibi yerine getirebilmesi için gereken belli ortam değişkenlerini ayarlar ve httpd’yi çalıştırır. apachectl, komut satırı argümanlarını httpd’ye aktarabildiğinden gerekli httpd seçenekleri apachectl betiğine komut satırı seçenekleri olarak belirtilebilir. Ayrıca, apachectl betiğinin içeriğini doğrudan düzenlemek suretiyle betiğin başlangıç satırlarındaki HTTPD değişkenine httpd çalıştırılabilir dosyasının doğru yerini ve daima mevcut olmasını istediğiniz komut satırı seçeneklerini belirtebilirsiniz.

httpd çalıştırıldığında yaptığı ilk şey yapılandırma dosyası httpd.conf’u bulup okumaktır. Bu dosyanın yeri derleme sırasında belirtilmekteyse de -f komut satırı seçeneği kullanılarak çalıştırma sırasında belirtmek de mümkündür:

/usr/local/apache2/bin/apachectl -f /usr/local/apache2/conf/httpd.conf

Başlatma sırasında herşey yolunda giderse sunucu kendini uçbirimden ayıracak ve hemen ardından uçbirim, komut istemine düşecektir. Bu, sunucunun etkin ve çalışmakta olduğunu gösterir. Artık tarayıcınızı kullanarak sunucuya bağlanabilir, DocumentRoot dizinindeki deneme sayfasını görebilir ve bu sayfadan bir bağla bu belgelerin makinenizdeki kopyasına erişebilirsiniz.

top

Başlatma Sırasındaki Hatalar

Apache başlatma sırasında ölümcül bir sorunla karşılaşacak olursa çıkmadan önce sorunu açıklayan bir iletiyi konsola veya ErrorLog yönergesi ile belirtilen hata günlüğüne yazacaktır. En çok karşılaşılan hata iletilerinden biri "Unable to bind to Port ..." dizgesidir. Bu iletiye genellikle şu iki durumdan biri sebep olur:

Bu ve diğer sorun çözme talimatları için Apache SSS’sini inceleyiniz.

top

Sistem Açılışında Başlatma

Sunucunuzun sistem yeniden başlatıldıktan sonra çalışmasına devam etmesini istiyorsanız sistem başlatma betiklerinize (genellikle ya rc.local dosyasıdır ya da bir rc.N dizininde bir dosyadır) apachectl betiği için bir çağrı eklemelisiniz. Bu, Apache sunucunuzu root yetkileriyle başlatacaktır. Bunu yapmadan önce sunucunuzun güvenlik ve erişim kısıtlamaları bakımından gerektiği gibi yapılandırıldığından emin olunuz.

apachectl betiği, bir standart SysV init betiği gibi davranacak şekilde tasarlanmıştır. start, restart ve stop argümanlarını kabul edebilir ve bunları httpd’ye uygun sinyallere dönüştürebilir. Bu bakımdan, çoğunlukla uygun init dizinlerinden birine apachectl betiği için basitçe bir bağ yerleştirebilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce betiğin sisteminizin gereklerini yerine getirdiğinden emin olunuz.

top

Ek Bilgiler

httpd, apachectl ve sunucuyla gelen diğer destek programlarının komut satırı seçenekleri hakkında ek bilgi Sunucu ve Destek Programları sayfasında bulunabilir. Ayrıca, Apache dağıtımında bulunan tüm modüller ve bunlarla sağlanan yönergeler hakkında da belgeler vardır.

Mevcut Diller:  de  |  en  |  es  |  ja  |  ko  |  ru  |  tr