<-
Apache > HTTP Sunucusu > Belgeleme > Sürüm 2.0 > SSS

Destek - Sıkça Sorulan Sorular

Mevcut Diller:  en  |  ko  |  tr 

top

Destek

“Neden ... yapamıyorum? Niçin ... çalışmıyor?” gibi sorular için

Apache sunucu yazılımınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız şu adımları izleyin:

Günlük kayıt dosyalarına bakın!
Apache sorunları saptamaya ve size yardımcı olmaya çalışır. Çoğu durumda, günlük dosyalarına bir kaç ileti yazarak sunucu hataları için size bazı ayrıntıları sağlayacaktır. Bu genellikle sorunun sizin tarafınızdan teşhis edilmesi (dosya izinleri ve benzeri) ve düzeltilmesi için yeterli olur. Hata kayıtlarının tutulduğu günlük dosyalarının öntanımlı yeri /usr/local/apache2/logs/error_log olup sizin sunucunuzdaki yeri için yapılandırma dosyalarınızdaki ErrorLog yönergesine bakabilirsiniz.
SSS’ye bakın!
Apache Sıkça Sorulan Sorular listesinin en son sürümünü daima ana Apache sitesinde bulabilirsiniz.
Apache hata ayıklama veritabanına bakın
Apache Grubuna bildirilen çoğu sorun hata ayıklama veritabanına kaydedilir. Açık ya da kapalı, mevcut hata raporlarını incelemeden ve sorununuz hakkında kullanıcı destek listelerine (aşağıya bakınız) danışmadan lütfen yeni bir hata bildirimi yapmayın. Zaten raporlanmış bir sorunsa bir “ben de” veya “+1” raporu eklemeyin. Eğer özgün rapor henüz kapatılmamışsa ara sıra son durumuna bakmanızı öneririz. Ayrıca, raporu gönderenle de iletişime geçmeniz iyi olabilir, çünkü konu hakkında henüz veritabanına geçmemiş bir eposta alışverişi olabilir.
Bir kullanıcı destek listesine sorun

Apache, bilgilerini gönüllü olarak paylaşan etkin bir kullanıcı topluluğuna sahiptir. Bu topluluğa katılarak sorularınıza ve sorunlarınıza genellikle en iyi ve en hızlı yanıtı alırsınız.

Apache kullanıcıları eposta listesi

Kullanıcılara destek için Freenode IRC'nin #httpd kanalı

USENET haber öbekleri:

  • comp.infosystems.www.servers.unix [news] [google]
  • comp.infosystems.www.servers.ms-windows [news] [google]
  • comp.infosystems.www.authoring.cgi [news] [google]
Bunlar da çözüm olmadıysa sorunu hata ayıklama veritabanına bildirin

Eğer yukarıdaki adımlardan size uygun olanları izlemiş ve bir çare bulamamışsanız lütfen bir hata ayıklama bildiriminde bulunarak httpd geliştiricilerini sorun hakkında bilgilendirin.

Eğer sorununuz sunucunun çökmesine ve bir ‘core’ üretilmesine sebep oluyorsa hatayı bildirirken lütfen (mümkünse) bir geriye doğru hata izleme raporu ekleyin. Bir örnek:

# cd ServerRoot
# dbx httpd core
(dbx) where

(ServerRoot yerine kendi sunucu kök dizininizi ve httpd ve core dosyalarının yerine de kendi dosyalarınızı yazınız. Ayrıca, dbx yerine gdb de kullanabilirsiniz.)

Destek için kime başvurayım?

Milyonlarca kullanıcı ve altmıştan az gönüllü geliştirici ile Apache için kişisel destek sağlayamıyoruz. Ücretsiz destek için yardımlaşma listelerine katılmanızı öneriyoruz.

Profesyonel ve ticari Apache desteği almak için bu tür destekleri sunan şirketlere başvurunuz.

Mevcut Diller:  en  |  ko  |  tr